PROCEDURA PRZYPROWADZANIA I ODBIERANIA DZIECI
PRZEDSZKOLA NR 1 W SZAMOTUŁACH
PODSTAWA PRAWNA
- Ustawa z dnia 26 stycznia 1982r. Karta Nauczyciela (tekst jednolity Dz.U. z 2021r. poz. 1762 oraz 2022 poz. 935,1116, 1700, 1730).
- Ustawa z dnia 17 grudnia 2021r. o zmianie ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi oraz niektórych innych ustaw (DzU 2022.64 wersja od 12.01.2022)
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 maja 2001r. w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół (Dz. U. z 2001r. Nr 61, poz. 624, z późn. zm.).
- Rozporządzenie MEN z dnia 12 sierpnia 2020r. zmieniające rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach
(Dz. U. z 2020r., poz. 1386). - Statut Przedszkola nr 1 w Szamotułach.
- PRZYPROWADZANIE DZIECKA DO PRZEDSZKOLA
- Dzieci są przyprowadzane do przedszkola i odbierane z przedszkola przez rodziców (opiekunów prawnych), którzy są odpowiedzialni za ich bezpieczeństwo w drodze
do przedszkola i z przedszkola do domu. - Dzieci przyprowadzamy do przedszkola od godz.6:30-8:40, z wyjątkiem dzieci realizujących obowiązkowe roczne przygotowanie przedszkolne, które przychodzą
do przedszkola do godz. 8:00. Rodzice osobiście powierzają dziecko osobie pełniącej dyżur na korytarzu. Nie wchodzą do przedszkola. Od godz. 7:30 dzieci mające swoje sale na piętrze przechodzą z nauczycielką do góry. - Osoba przyprowadzająca i odbierająca dziecko z przedszkola zobowiązana jest posiadać chip, którym loguje lub wylogowuje dziecko. Z czytnika korzystają tylko osoby dorosłe. Każdy rodzic posiada 2 chipy, które są własnością przedszkola. Chipy zwracane są na koniec roku szkolnego w którym dziecko kończy edukację przedszkolną.
- Pracownik przedszkola przyjmujący dziecko pod opiekę od rodziców zobowiązany jest zwrócić uwagę na wnoszone przez dziecko zabawki i przedmioty. Dzieci
nie wnoszą na teren przedszkola żadnych zabawek i przedmiotów nie związanych
z działalnością statutową przedszkola. - Pracownicy przedszkola nie odpowiadają za rzeczy, które dziecko przynosi
do przedszkola. - Rodzice (opiekunowie prawni) zobowiązani są przyprowadzać do przedszkola dzieci zdrowe i czyste.
- Dziecka chorego lub podejrzanego o chorobę nie należy przyprowadzać
do przedszkola. - Rodzice mają obowiązek zgłaszania wszelkich poważnych dolegliwości dziecka i udzielania wyczerpujących informacji na ten temat. Alergie pokarmowe, wziewne należy zgłaszać wyłącznie pisemnie.
- ODBIERANIE DZIECKA Z PRZEDSZKOLA
- Dzieci mogą być przyprowadzane i odbierane przez inne osoby dorosłe upoważnione przez rodziców (opiekunów prawnych), zdolne do podejmowania czynności prawnych- wymienione w karcie zapisu do przedszkola. Upoważnienia mogą być uaktualniane lub zmienione. Upoważnienia są ważne przez cały rok szkolny.
- W wyjątkowych sytuacjach uwarunkowanych sytuacją, rodzinną na pisemną prośbę rodzica, dziecko z przedszkola może zostać odebrane przez osobę, która ukończyła 16 rok życia.
- Wydanie dziecka innym osobom niż ujęte w karcie zapisu do przedszkola może nastąpić tylko w przypadku pisemnego upoważnienia podpisanego przez rodzica. Oświadczenie takie rodzic osobiście przekazuje nauczycielce lub personelowi przedszkola.
- Wzór upoważnienia do odbioru dziecka z przedszkola stanowi załącznik nr 1
do niniejszej procedury. - Rodzice (opiekunowie prawni) ponoszą odpowiedzialność prawną za bezpieczeństwo dziecka odebranego z przedszkola przez upoważnioną przez nich osobę.
- Jeśli dziecko będzie się opierało, płakało lub z innych przyczyn nie będzie chciało wyjść z przedszkola z osobą upoważnioną przez rodziców, dziecko nadal pozostanie pod opieką nauczyciela, a dyrektor lub (w przypadku jego nieobecności) nauczyciel niezwłocznie skontaktuje się telefonicznie z rodzicami w celu ustalenia dalszego postępowania.
- Wydanie dziecka osobie upoważnionej przez rodziców nastąpi po wcześniejszym okazaniu przez taką osobę dowodu osobistego – nauczycielce lub osobie pełniącej dyżur w szatni.
- Nie wydaje się dzieci na telefoniczną prośbę rodzica.
- Nauczyciel każdej grupy jest zobowiązany do prowadzenia ewidencji adresów zamieszkania i aktualnych telefonicznych numerów kontaktowych rodziców, prawnych opiekunów dzieci oraz osób upoważnionych pisemnie przez rodziców
do odbioru dziecka. - Odbiór dziecka następuje w danej grupie od godz.12.45 -13:00 i od 14.30-15;00.
Od 15 dzieci z grup: Wiewiórki, Jarzębinkowe Smyki, Czarne Łabędzie do 15:30 odbierane są z sali Jarzębinkowe Smyki a od 15:30-16:30 z sali Wilczki. Od 15:00 dzieci z sal na dole czyli grupy Misie, Wilczki, Białe Łabędzie do godz. 16:30 odbierane są z Sali Wilczków. - Rodzice lub upoważnione osoby odbierają dziecko podając jego imię i nazwisko
i przedstawiając się przez domofon. - Gdy dzieci przebywają w ogrodzie przedszkolnym, nauczyciel wymaga od rodzica (opiekuna prawnego) i dziecka, aby fakt pójścia do domu był zaakcentowany przez wyraźne pożegnanie u nauczycielki mającej je pod opieką. Dziecko Rodzicowi
lub osobie upoważnionej przekazuje pracownik przedszkola. - Przedszkole może odmówić wydania dziecka w przypadku, gdy stan osoby odbierającej dziecko będzie wskazywał, że nie jest ona w stanie zapewnić dziecku bezpieczeństwa np. stan wskazujący po spożyciu alkoholu, czy zachowanie agresywne. W takim przypadku personel przedszkola ma obowiązek zatrzymać dziecko w przedszkolu do czasu wyjaśnienia sprawy. Nauczyciel próbuje kontaktować się z drugim rodzicem, opiekunem prawnym lub osobą upoważnioną. Jeżeli kontakt jest niemożliwy nauczyciel ma prawo powiadomić Policję
- Życzenie rodziców dotyczące nieodbierania dziecka przez jednego z rodziców musi być poświadczone przez orzeczenie sądowe.
III. POSTĘPOWANIE W SYTUACJI NIEODEBRANIA DZIECKA
Z PRZEDSZKOLA LUB ZGŁOSZENIA SIĘ PO DZIECKO OSOBY NIEMOGĄCEJ SPRAWOWAĆ OPIEKI
- Dzieci powinny być odbierane z przedszkola najpóźniej do godziny 16.30.
- W wypadku, gdy dziecko nie zostanie odebrane po upływie czasu pracy przedszkola nauczyciel zobowiązany jest powiadomić telefonicznie rodziców lub osoby upoważnione do odbioru o zaistniałym fakcie.
- Gdy pod wskazanymi numerami telefonów (praca, dom, tel. komórkowy), nie można uzyskać informacji o miejscu pobytu rodziców lub osób upoważnionych, nauczyciel oczekuje z dzieckiem w placówce przedszkolnej 1 godzinę.
- Po upływie tego czasu nauczyciel powiadamia dyrektora przedszkola.
- Dyrektor przedszkola podejmuje decyzję o poinformowaniu najbliższego komisariatu policji o niemożliwości skontaktowania się z rodzicami (prawnymi opiekunami) dziecka.
- W przypadku braku możliwości powiadomienia dyrektora nauczyciel sam podejmuje decyzję o powiadomieniu policji.
- W przypadku braku możliwości odbioru dziecka z przedszkola (w godzinach pracy przedszkola – sytuacje losowe) rodzice lub opiekunowie zobowiązani
są do telefonicznego kontaktu i poinformowania nauczyciela lub dyrektora o zaistniałej sytuacji oraz do uzgodnienia innego sposobu odbioru dziecka. - Z przebiegu zaistniałej sytuacji nauczyciel sporządza protokół zdarzenia podpisany przez świadków, który zostaje przekazany do wiadomości dyrektora, Rady Pedagogicznej i Rady Rodziców.
- Opłaty dodatkowe – Za każdą rozpoczętą godzinę ponad godziny pracy przedszkola rodzic ponosi opłatę dodatkową w kwocie ustalonej przez Urząd Miasta i Gminy Szamotuły.
- POSTANOWIENIA KOŃCOWE
- Z procedurą przyprowadzania i odbierania dzieci z przedszkola zostają zapoznani wszyscy pracownicy przedszkola.
- Potwierdzenie stanowią listy obecności rodziców na zebraniu wrześniowym
i protokoły z zebrań grupowych. - Procedura obowiązuje wszystkich pracowników przedszkola, rodziców dzieci uczęszczających do przedszkola oraz osoby przez nich upoważnione do odbioru dzieci.
- Procedura obowiązuje od 01.09.2022r.
Traci moc Regulamin Przedszkola wraz z załącznikami z dnia 26.08.2016r